Filtr oleju

By | 13 sierpnia 2018

W samochodach jedną z najważniejszych czynności jest regularna wymiana oleju silnikowego. Zazwyczaj powinno się ją przeprowadzać co 10-15 tysięcy kilometrów. Jednak nigdy nie należy zapominać o tym, że istnieje jeszcze filtr oleju. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest to część. Powinno się go wymieniać przy okazji każdej wymiany oleju. Dlaczego jest tak ważny? Olej silnikowy umiejscowiony jest w misce olejowej.

Zasysany jest przez smok, w którym to znajduje się pierwszy filtr. Dalej olej trafia już na filtr oleju. Jego zadaniem jest oczyszczenie oleju nawet z najmniejszych brudów. Gdyby cokolwiek dostało się do silnika może go bardzo poważnie uszkodzić. Jak wygląda filtr oleju MF? W większości przypadków to zwykła metalowa puszka, jednak to właśnie w niej odbywa się cały proces. Wewnątrz filtra znajduje się wkład filtrujący ułożony w harmonijkę – jest bardzo podobny do filtra powietrza i ma bardzo podobne działanie. Jednak to nie wszystko. We wkładu z kolei zlokalizowany jest zawór nadciśnienia. Co to takiego i do czego służy? Olej do filtra wpływa przez niewielkie otwory. Następnie po przejściu przez wkład filtrujący wpływa do silnika przez duże otwory. Wszystko jest w porządku, gdy olej jest rozgrzany, a filtr nie jest zabrudzony. Co jednak, gdy sytuacja jest odwrotna? Ten problem został rozwiązany właśnie za pomocą zaworu. Odpowiada on za otwieranie przepływu nieprzefiltrowanego oleju. Taka sytuacja ma miejsce rzadko, jednak jest to idealna informacja do tego, aby uświadomić wszystkim kierowcom jak ważna jest jakość filtra oleju oraz jego odpowiednia lepkość.

W coraz większej ilości samochodów stosuje się tak zwane stałe filtry. Ma to za zadanie wyeliminować problem doboru odpowiedniego filtr oleju Fendt 718, gdyż wymianie podlega jedynie wkład wewnątrz. Niektóre filtry oleju wyposażone są w zawory przeciwzwrotne, aby olej po unieruchomieniu silnika nie spływał z powrotem do miski olejowej. Pomaga to w szybkim nasmarowaniu wszystkich podzespołów zaraz po uruchomieniu silnika. Innym rodzajem zaworu jest zawór EKO, dzięki czemu z filtra nie wylewa się czysty olej przez co silnik po uruchomieniu jest smarowany niezwykle szybko. Ponadto przy wymianie z filtra nie wycieka olej. Stąd właśnie jego nazwa – EKO. Niektórzy pozostawiają filtr oleju Claas Ares 826 bez wymiany przez bardzo długi czas. Pomijając już ten fakt chyba jeszcze ważniejsza jest jego jakość, gdyż to w dużej mierze od tego zależy trwałość naszego silnika. Zapewne wiele osób zastanawia się czy przy wymianie niezbędna jest wizyta u mechanika. Sama wymiana to nic trudnego, bo wystarczy tylko wykręcić stary filtr i wkręcić nowy. Warto jednak pamiętać o tym, aby zawsze nowy filtr przed wkręcenie nasmarować olejem. W zależności od samochodu filtr oleju znajduje się pod samochodem przy misce olejowej lub pod maską. Filtr oleju najlepiej jest wymieniać wraz z olejem. Wtedy mamy pewność, że wszystko będzie w porządku, a nasz silnik przejedzie jeszcze wiele kilometrów.